dietetyka sportowa

Trening jelit w praktyce

W trakcie przygotowań do zawodów należy nie tylko trenować mięśnie i kondycję, ale również jelita. Po co? Aby uniknąć niepotrzebnych problemów na trasie, które mogą pojawić się, gdy zaczniemy spożywać węglowodany w trakcie wysiłku. Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się nie zakończyć treningu czy startu z powodu bólu brzucha, wymiotów czy biegunek? Jeżeli tak, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! 
Dowiesz się z niego, jak w przyszłości możesz wyeliminować tego typu sytuacje.

 

Problemy żołądkowo – jelitowe w sporcie

W zależności od metodologii przeprowadzonych badań wśród biegaczy długodystansowych aż 30-90% doświadcza negatywnych objawów żołądkowo-jelitowych w trakcie treningu czy zawodów.

Do powszechnie występujących objawów ze strony przewodu pokarmowego można zaliczyć:

 • biegunkę (ang. runner’s diarrhea),
 • wzdęcia, uczucie pełności
 • skurcze,
 • nudności i wymioty.

Częstość ich występowania wzrasta wraz z wydłużaniem się czasu trwania i intensywnością wysiłku. W porównaniu do kolarzy, biegacze znaczniej częściej cierpią na wyżej wspomniane dolegliwości, najprawdopodobniej z uwagi na fakt – związanego z wibracjami mechanicznymi – zwiększonego ciśnienia w obrębie jamy brzusznej.

Dlaczego występują te objawy? Głównie jest to spowodowane niedokrwieniem przewodu pokarmowego, a co za tym idzie pogorszonym trawieniem pokarmu w trakcie wysiłku.

Dodatkową rolę odgrywają potencjalne błędy popełniane przez sportowca, min. Nieodpowiednie spożywanie płynów (odwodnienie) oraz węglowodanów. Zbyt duża ilość węglowodanów w jednostce czasowej obciąża nadmiernie przewód pokarmowy.

Z drugiej jednak strony zbyt mała ilość węglowodanów w trakcie wysiłku może skutkować pogorszeniem formy sportowca. Na szczęście możemy wspomóc trawienie węglowodanów i zapobiegać dolegliwościom żołądkowo – jelitowym. W tym może nam pomóc trening jelita.

 Po co robimy trening jelit?

              Jelita trenujemy tak jak inne mięśnie – przyzwyczajamy je do wzmożonej pracy w trakcie wysiłku.

Celami treningu przewodu pokarmowego w tym jelita są:

 • poprawa komfortu trawiennego przy spożywaniu większych ilości pokarmu – zwiększenie elastyczności ścian żołądka i zmniejszenie odczuwania uczucia pełności;
 • przyśpieszenie tempa opróżniania żołądka, które maleje podczas zwiększania intensywności wysiłku, postępującego odwodnienia, hipertermii i dostarczaniu roztworów hipertonicznych,
 • wzrost liczby i aktywności transporterów glukozy zależnych od sodu (SGLT) – poprawa wchłaniania i wykorzystania węglowodanów na potrzeby energetyczne.

Trening jelit w kilku krokach

Przede wszystkim stosuj dietę wysokowęglowodanową na co dzień (co najmniej 2 tygodnie przed startem). Badania pokazują, że dieta wysokowęglowodanowa już po 3 dniach pozytywnie wpływa na przyśpieszenie tempa opróżniania żołądka i możliwości wchłaniania oraz utylizowania zarówno glukozy, jak i fruktozy w trakcie wysiłku, poprzez wpływ na zwiększoną gęstość, jak i aktywność transporterów jelitowych, co w konsekwencji skutkuje zmniejszonym ryzykiem wystąpienia dolegliwości. Dodatkowo zwiększenie spożycia węglowodanów w diecie może zwiększyć ilość i aktywność jelitowych transporterów SGLT1 oraz że skutkiem tego jest poprawa zdolności absorpcji i utylizacji węglowodanów. W drugą stronę – stosowanie diety ketogenicznej / wysokotłuszczowej na co dzień będzie skutkowało zmniejszeniem liczby transporterów.

Dodatkowymi elementami treningu jelit, które warto wdrożyć są:

 • wykonywanie treningów po spożyciu dużych ilości płynów (np. 500ml bezpośrednio przed treningiem)
 • wykonywanie treningów natychmiast po spożyciu posiłku,
 • spożywanie dużych ilości węglowodanów podczas treningów,
 • realizacja specyficznych startowych strategii żywieniowych podczas treningu (należy pamiętać, że przeciwwskazane jest eksperymentowanie bezpośrednio przed zawodami lub, co gorsza, już w trakcie ich trwania).

Trening przewodu pokarmowego powinien być stosowany przynajmniej 1 raz w tygodniu przez okres min 5-10 tygodni.

 

Podsumowując...

Jeżeli planujesz starty w zawodach i zakładasz, że w trakcie wysiłku będziesz przyjmować węglowodany  - przeprowadź trening jelit. Nie ignoruj tej strategii i przetestuj żywienie na treningach, zanim zabierzesz żele na zawody. Dodatkowo nie rezygnuj z węglowodanów w diecie - wręcz przeciwnie, okresowo zwiększ ich ilość, a wyciągniesz  z tego dodatkowe benefity.

Dodaj komentarz